ویتامین د3

نام: ویتامین د3
نام لاتین: vitamin D3
اشکال دارویی : قرص
بسته بندی : قوطی پلی اتیلنی 30 عددی
Vitamin D3; Cholecalciferol
Molar mass: 384.648 g/mol
Formula: C27H44O

ویتامین D3 یا کلسیفرول چیست؟
ویتامین D3 یا کلسیفرول از مهمترین ویتامین های لازم برای بدن می باشد، که عملکرد آن شبیه هورمون های استروییدی است. بیشترین تاثیر این ویتامین بر روی استخوانها می باشد و این کار را با جذب بیشتر کلسیم وفسفر از روده انجام میدهد.

ساختار ویتامین D3 مقداری متفاوت تر از سایر ویتامین هاست ودر واقع از هورمون استرویید در بدن ساخته می شودو کمبود آن در بدن احتمال بروزبیماریهای مربوط به هورمون های استروییدی را ا فزایش می دهد. این ویتامین از مهمترین ویتامین های لازم برای بدن می باشد. در بدن شامل دو نوع  D2و D3می باشد که در بدن نوع D3  مهمتر است وکارایی بیشتری دارد وعملکرد ان شبیه هورمون های استروییدی است.
ویتامین دی ۳ از نظر شیمیایی در دسته استروئیدهای دارای حلقه کربنی باز قرار می‌گیرد ولی به طور کلی آن را نوع طبیعی ویتامین دی می‌شناسند که از باقی انواع ویتامین دی، به طور زیستی قابل دسترس‌تر است. ویتامین د ۳ به طور طبیعی از ۷-دی هیدروکلسترول که در لایه اپیدرم پوست یافت شده است، به دست می‌آید. زمانی که بدن در معرض اشعه ماورای بنفش خورشید قرار می‌گیرد، نوعی واکنش چرخه الکترونی برانگیخته می‌شود و در نتیجه آن ۷-دی هیدروکلسترول به ویتامین دی ۳ تبدیل می‌شود.
بیشترین تاثیر این ویتامین بر روی استخوانها می باشد و این کار را با جذب بیشتر کلسیم وفسفر از روده انجام میدهد  علاوه بر این باعث توازون کلسیم وفسفر استخوانها می شود. هلالی شدن پای کودکان، پوکی استخوان در بزرگسالی، افزایش بیماریهای اتوایمنیون (بدن علیه خود) و…بیماریهایی هستند که مستقیم یا غیر مستقیم با حضور این ویتامین در بدن رابطه دارند. نقش غیر مستقیم آن در افزایش سیستم ایمنی  و مقابله با بیماریهای اتوایمنیون می باشد.

منابع ویتامین D3
تخم مرغ، شیر، جگر، بعضی از انواع ماهی ها، غذاهایی که در معرض نور آفتاب خشک می شوند و در نهایت منبع اصلی که نور خورشید می باشد.
عوارض کمبود ویتامین D3
در جنینی و نوزادی:
نرمی استخوان
بزرگی جمجمه
بزرگ شدن مچ دست وپا
تغییر شکل مهره ها به زایده های دکمه ای شکل و بزرگ شدن قفسه سینه
افزایش بیماری بیش فعالی کودکان یا هایپر اکتیو
در بزرگسالی:
پوکی استخوان
استئومالی که با کاهش تراکم استخوان همراه بوده و ایجاد دردهای شدید وشکستگی می نماید.
افزایش سرطان سینه
افزایش سرطان پروستات
افزایش دیابت
کاهش سیستم ایمنی
افزایش عفونت ها
افزایش بیماری ام اس
افزایش بیماری روماتویید و سایر بیماریهایی که بدن علیه خود اقدام سرکوب کننده انجام می دهد
برخی بیماریهای مغز واعصاب

فوائد ویتامین D3
ویتامینی مفید برای قلب، مفاصل، مغز و ارگان هایی که به هورمون های استروییدی واکنش نشان می دهند و در پیشگیری از بیماری هایی مانند: سرطان، دیابت، ام اس و لوپوس موثر می باشد

.
علایم کمبود ویتامین D3
درد مفاصل
خستگی و ضعف
عفونت های مکرر
کاهش سیستم ایمنی
افزایش بیماری های اعصاب و روان
افزایش ابتلا به بیماریهای اتوایمنیون(سرطان،روماتیسم،دیابت،ام اس و…)
افزایش بیماری های قلبی وعروقی
کاهش جذب کلسیم وفسفر خون

شرایط نگهداری
فرآورده حاوی ویتامین د را طبق شرایطی که روی بسته قید شده است نگهداری نمایید. با این حال عموما ویتامین ها به علت خاصیت اکسید شوندگی  (آنتی اکسیدان بودن) باید در دمای اتاق و دور از نور مستقیم خورشید، گرما یا سرمای شدید قرار گیرد.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دو × 2 =