مولتی پرن

شکل دارویی : قرص

هر قرص صورتی (صبح)

 
6/1(2700IU) mg بتاکاروتن(ویتامین A)
3 mg ویتامین B1 (تیامین مونونیترات)
4/3 mg ویتامین B2(ریبوفلاوین)
20 mg  نیاسین آمید
5 mg پنتوتنیک اسید (کلسیم پنتوتنات)
10 mg ویتامینB6(پیروکسیدین هیدروکلراید)
120 mg ویتامین C(آسکوربیک اسید)
20/01(30IU) mg ویتامین E(دی­ال­آلفا­توکوفریل استات)
2 mg مس(کوپریک­اکساید)
0/15 mg ید (پتاسیم یدید)  
35 mg آهن(فروس فومارات)
50 mg منیزیم (منیزیم اکساید)
15 mg زینک(زینک اکساید)
     

هر قرص آبی تیره (عصر)

1/1 mg اسید فولیک
0/012 mg ویتامین B12(سیانوکبالامین)
0/0063(250IU) mg ویتامین D3(کوله کلسیفرول)
300 mg کلسیم(کلسیم کربنات)

 

 

نام: مولتی پرن آرایکس

نام لاتین:  multi pern Rx

اشکال دارویی :  قرص

بسته بندی :  جعبه 60 عددی (4 بلیستر 15 عددی)

30قرص صورتی / 30 قرص آبی

 

 

مولتی پرن ارایکس (multi pern Rx)

این مکمل غذایی برای افرادی که از کم­خونی­ و مشکلات ناشی از فقر آهن رنج می­برند و برای خانمهایی که قصد باردار شدن دارند، مناسب می­باشد. در هنگام بارداری به منظور رساندن مواد غذایی به جنین، قلب با توان بیشتری فعالیت می­کند و حجم خون بین 30 الی 50 در صد افزایش می­یابد و دریافت آهن و فولیک اسید امری ضروری است و می­بایست حداقل 2 الی 3 ماه قبل از بارداری، و همچنین در طول بارداری و در دوره پس از زایمان مصرف گردد. مولتی پرن با داشتن بیشترین ترکیبات مؤثر و مورد نیاز در قبل و در حین بارداری و بعد از زایمان می­تواند تا حدود زیادی نیازهای روزانه فرد را تأمین کند.

مولتی پرن آرایکس در جلوگیری از ضایعات سیستم  عصبی و افزایش توانمندی نوزادان نقش مؤثری داشته و در ساخت مغز کودک، تشکیل شبکیه‏ چشم، رشد دستگاه عصبی جنین، رشد دستگاه قلبی و تنفسی وی نیز اثرگذار است.

 

مصرف مولتی پرن در پیش بارداری، در دوران بارداری و پس از آن:

آهن:

آهن یک ماده معدنی مهم است، که به جلوگیری از کم­خونی ناشی از سطح پایین آهن در خون کمک می­کند. کم خونی خفیف در دوران بارداری شایع است، اما گاهی اوقات کم خونی ناشی از فقر آهن شدید نیز می­تواند رخ دهد. کم خونی، نوعی فقر آهن است که خون نمی­تواند اکسیژن کافی را به بافت­های بدن برساند.

فقر آهن شایع­ترین علت کم­خونی در دوران بارداری است. کم خونی در زمان بارداری باعث می­شود که سلول­های خونی نتوانند اکسیژن لازم را به سلول های بافتی مادر و جنین برسانند. کم خونی در هنگام بارداری طبیعی است و ممکن است بیشتر به علت سطح پایین آهن که به تشکیل گلبول قرمز خون و تولید هموگلوبین  کمک می­کند بوجود آید.

برای کمک به رشد جنین در طول بارداری بدن به خون بیشتری نیاز دارد، اما اگر به اندازه کافی آهن یا برخی مواد مغذی را بدست نیاورد، نمی­تواند سلولهای خونی بیشتری تولید کند.

 در دوران بارداری ،کم خونی ناشی از فقر آهن می­تواند اثرات منفی روی مادر و بخصوص جنین در حال رشد داشته باشد بطوریکه 20% از مرگ و میر مادران در سراسر جهان ناشی کم خونی و فقر آهن است. بنابراین مصرف مکمل آهن در دوران بارداری توصیه می­شود لذا می بایستاز ذخیره آهن کافی، قبل از بارداری مطمئن شوید.

 مشاوره پزشکی قبل از بارداری بسیار مفید است. درصورتیکه ذخیره آهن شما پایین بوده و یا قبل از بارداری کم خونی دارید،  پزشک یا کارشناس بهداشت حرفه­ای می­تواند، میزان نیاز به دوز بالاتر آهن مورد نیاز را ارزیابی کند. نیاز  شما به آهن در دوران بارداری به دلایل مختلف از جمله افزایش حجم خون و رشد جنین و جفت، افزایش می­یابد.

اگر ذخایر آهن مادر قبل از بارداری و یا در سه ماهه اول کاهش یابد، ممکن است کم خونی در سه ماهه دوم یا سوم گسترش یابد، علایم زیر در دوران بارداری می­تواند نشانه آنمی باشد:

 • خستگی
 • ضعف عمومی
 • تندی ضربان قلب
 • اختلال در تمرکز
 • تنگی نفس
 • رنگ پریدگی پوست
 • درد در قفسه سینه
 • سبکی سر و سردی دست و پا
 • بهره­وری پایین­تر در محل کار
 • کاهش مقاومت به عفونت
 • تحمل پایین­تر در از دست­دادن خون طی جراحی یا هنگام زایمان

زایمان بدن را در معرض استرس بالایی قرار می­دهد و ممکن است زمانی که نیاز به سطح انرژی بالا بمنظور مراقبت و شیردهی از نوزاد خود دارید احساس ضعف و خستگی کنید

پزشک یا کارشناس بهداشت حرفه­ای،  میتوانن سابقه کم خونی و سطح هموگلوبین شما را چک کرده و بهترین اقدامات را به شما پیشنهاد ­دهند، لذا در طول بارداری پیگیر انجام این اقدامات باشید.

ویتامین C:

ویتامین C یا اسیدآسکوربیک، یک ماده مغذی محلول در آب است و در برخی از مواد غذایی یافت می­شود و در بدن به عنوان یک آنتی­اکسیدان عمل می­کند. به توصیه انجمن بارداری آمریکا، مصرف روزانه 80 تا 85 میلیگرم ویتامین C برای زنان باردار ضروری است. مصرف ویتامین C در دوزهای بالاتر از  000/2 میلیگرم اثرات منفی خود را داشته و ممکن است مشکلات زیادی را، به ویژه در اوایل حاملگی برای مادر و جنین بوجود آورد.

مزایای ویتامین C در دوران بارداری:

 • جذب آهن: ویتامینC از جمله مواد غذایی مهم در جذب آهن به شمار می­رود و در دوران بارداری آهن موجود در خون را در سطح بالایی نگه داشته و از شیوع کم خونی جلوگیری می­کند. برای جذب آهن مواد غذایی، می­توان از آب پرتغال استفاده کرد.
 • بالا بردن سطح خون کودک: ویتامین C از جفت عبور کرده و سطح خونی نوزاد را بالا می­برد که برای رشد طبیعی جنین ضروری است.
 • دور کردن سموم: ویتامین C به عنوان یک آنتی­اکسیدان عمل می­کند و به تشکیل یک جفت سالم و مبارزه با سموم بدن در دوران بارداری کمک می­کند.
 • جلوگیری از فشار خون: در دوران بارداری ویتامین C از فشار خون بالا جلوگیری می­کند.
 • تکامل بخشیدن جنین: ویتامین C به ساختار بدن جنین، از جمله غضروف، عضلات و استخوان، کلاژن سلولهای پوستی، لثه­ها و تاندون­ها کمک می­کند.
 • تحریک آنتی بادی: تحریک آنتی­بادی برای مبارزه با بیماری­ها و عفونت.
 • جلوگیری از خونریزی: کمبود ویتامین C یکی از دلایل شایع در خونریزی است.

نوزادان سالم: مصرف مناسب ویتامین C  مزیت داشتن یک نوزاد سالم با وزن مناسب را به شما می­دهد.

اسید فولیک:

اسید فولیک که با عنوان فولات یا فولیک اسید نیز شناخته می­شود، در گروه ویتامین B قرار داشته و چون در بدن ذخیره نمی­شود، در زمان بارداری چندین برابر بیشتر از زمان عادی از بدن دفع می­گردد، لذا نیاز به مصرف روزانه آن ضروری بوده و به متابولیسم پروتئین و تشکیل گلبول قرمز خون کمک می­کند و برای رشد طبیعی ستون فقرات، مغز و جمجمه جنین در 18 روز اول بارداری ضروری است. مصرف اسیدفولیک در 18 روز اول بارداری بطور قابل توجهی می­تواند خطر ابتلا به ناهنجاری­های لوله عصبی را کاهش دادهو پیشگیری از فتق نخاعی موثر است. پس باید حداقل سه ماه قبل از بارداری مصرف آن را آغاز نمایید.

در ضمن کمبود اسید فولیک، قبل از بارداری و هم چنین در سه ماهه اول بارداری موجب زایمان زودرس، آسیب­دیدن و نقص لوله عصبی جنین (NTDs) که رایج ترین آن اسپینا بیفیدا ( فاصله مهره­ای که سبب نمایان­شدن نخاع و اعصاب) می­شود. درواقع این ناهنجاری مادرزادی که ناشی از بسته شدن نامناسب لوله عصبی است، در چند هفته اول حاملگی رخ داده و ستون فقرات قادر به رشد نرمال نبوده و باعث تغییر شکل یا اختلال در عملکرد نخاع، مغز و جمجمه می­گردد. از آنجایی که بسته­شدن لوله عصبی جنین قبل از آگاهی شما از بارداری تان اتفاق می­افتد، شروع مصرف مکمل اسید فولیک قبل از بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد.

ویتامین های خانواده B

 

ویتامین D

باعث جذب کلسیم و فسفر شده و به شکل گیری اسکلت جنین ،بهبود عملکرد سیستم ایمنی و تکامل مغز جنین کمک می کند

ویتامین E

انتی اکسیدان قوی است وکمبود ان در طی بارداری خطر سقط یاتولد نوزاد نارس را افزایش می دهد

کلسیم

این عنصر برای شکل گیری اسکلت جنین ضروری است و همچنین در دوران شیردهی نیز جز عناصرحیاتی و مورد نیاز مادر و کودک میباشد

ید

نقش بسیار حیاتی درتنظیم متابولیسم بدن مادر و جنین و همچنین تکامل مغز،هوشو عملکرد روانی نوزاد دارد

منیزیم

در متابولیسم بدن نقش حیاتی دارد.تامین مقادیر کافی منیزیم در این دوران،خطر ابتلا به مسمومیت بارداری،ورم وگرفتگی عضلات را کاهش میدهد

تداخلات دارویی

داروهای تیروئید بایستی 4 ساعت قبل یا بعد از مولتی پرن مصرف شوند.

مهارکننده های دی هیدروفولات ردوکتاز (شامل سولفاسالازین، تریمتوپریم، تریامترین) مانع از جذب و سوخت و ساز اسید فولیک می­شود. داروهای ضدصرع جذب اسید فولیک را کاهش می­دهند. مصرف مکمل­های اسید فولیک در برخی از افراد مبتلا به صرع، کنترل تشنج را بدتر می­کند.

استفاده مناسب از این دارو

دوز معمول

یک قرص صورتی (صبح) هروز صبح با معده خالی یک ساعت قبل از صبحانه با یک لیوان اب مصرف شود. یک ساعت بعد از خوردن قرص که باعث جذب اهن می شود هیچ غذای مصرف نکنید.اگر سابقه تهوع یا استفراغ در صبح (بیماری در صبح) دارید، قرص صورتی را 2 ساعت یا بیشتر بعد از صبحانه مصرف کنید یک قرص ابی هر عصر با یک لیوان اب مصرف کنید، خوردن ان یک ساعت قبل از شام به جذب بهتر کلسیم کمک می کند

این محصول به طور خاص براساس وضعیت سلامتی فعلی شما تجویز شده و نباید آن را برای دیگران تجویز کنید، شما نیز نباید برای شرایطی جز آنچه برای شما تجویز شده است، آنرا مصرف کنید.

موارد خاص

 • برای زنانی که در وعده صبحانه کلسیم غنی­شده در مواد غذایی مصرف می­کنند، مصرف قرص مولتی پرن (multi pern)2  ساعت یا بیشتر بعد از صبحانه توصیه می­شود.
 • ز نانی که داروهای هورمونی لووتیروکسین در صبح مصرف می کنند ،قرص مولتی پرن را حداقل 4ساعت وبا فاصله از ان مصرف کنند، تا جذب هورمون لووتریروکسین بهینه شود.

مصرف دارو در نوبت فراموش شده:

درصورت فراموش کردن مصرف یک نوبت از دارو،بایستی سریعا مصرف شود ویک قرص صورتی(صبح) و یک قرص ابی (عصر) بایستی ظرف مدت 24 ساعت مصرف شود.توصیه می شود،قرص صورتی و ابی به منظور جذب بهینه مواد مغذی با 4 ساعت فاصله از هم مصرف شود و برنامه دوز تجویز دارو بایستی طبف دستورپزشک ادامه یابد.

عوارض جانبی دارو و اقداماتی که در این زمینه باید انجام شود:

شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با  ویتامین­ها و مواد معدنی، علائم گوارشی مانند یبوست، اسهال، تهوع و سوزش معده است.

موارد ذکر شده فوق، لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نیست. در صورت بروز علایم پیش­بینی­نشده، پزشک خود را مطلع سازید.

شرایط نگهداری:

 • در دمای اتاق (15 تا 30 درجه سانتیگراد) و دور از رطوبت نگهداری شود، در صورت تماس با رطوبت ممکن است باعث بی رنگی و فساد تدریجی قرص گردد. دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
 • مهم: مصرف ویتامین­ها و مواد معدنی، نیاز تغذیه­ای معمول را حذف نمی­کند.

مکمل­ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید

هشدارها و موارد منع مصرف:

قبل از استفاده از مولتی پرن با پزشک یا کارشناسان مراقبت بهداشت حرفه ایی صحبت کنید

درصورتیکه به هریک از مواد تشکیل دهنده و محتویات موجود در مولتی پرن الرژی دارید،نباید ان را مصرف کنید.

در صورتی که کمبود ویتامین B12 اسید فولیک بایستی با ویتامین B12 مصرف شود تا از مشکلات بالقوه سیستم عصبی جلوگیری کند.

دوز بالای 1 میلی گرم از اسید فولیک در روز،تحت نظر پزشک یا کارشناس بهداشت حرفه ایی مصرف شود.

در صورت اختلال تشنجی و مصرف داروهای ضد تشنج،ممکن است مصرف همزمان این داروها با اسید فولیک باعث تشدید تشنج در شما گردد.

این محصول را دور از دسترس کودکان قرار دهید.مصرف ذبیش از حد مجاز محصولات حاوی اهن،یکی از علل اصلی مسمومیت کشنده در کودکان زیر 6 سال است.

توصیه های پزشکان متخصص و کارشناسان بهداشت حرفه ای

▪ در صورتی که سابقه تهوع و استفراغ، سوزش معده، یبوست، بواسیر، دفع غیر ارادی ادرار در حال سرفه، عطسه و خنده و یا در طول تمرینات سنگین دارید، با پزشک و یا کارشناس مراقبتهای بهداشت حرفه­ای خود مشورت کنید.

▪ در صورت مصرف داروهای جانبی قبل و در حین بارداری و در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × 3 =