ال-آرژینین

نام: آرژنین
نام لاتین: l-Arginine
اشکال دارویی : کپسول
بسته بندی : قوطی پلی اتیلنی 90 عددی

Molar mass: 174.2 g/mol
Formula: C6H14N4O2

آرژنین

آلفاكتوگلوتارات آرژنين ترکیبی طبیعی از مواد ال -آرژینین و آلفا ketoglutarate میباشد این مکمل محبوب بدنسازان و ورزشکاران ودیگر رشته های قدرتی میباشد.
آرژنین آلفا Ketoglutarate اصلی ترین ماده در سنتز اکسید نیتریک محسوب می شود که موجب باز و گشاد شدن رگ های خونی و در نتیجه افزایش جریان خون در آن ها می شود.استفاده از این محصول موجب می شود که میزان اکسیژن و مواد مغزی در بدن افزایش یابد و در نتیجه ماهیجه ها بتوانند  فشار بیشتری را تحمل کنند. ال-آرژنین همچنین باعث بالارفتن طبیعی میزان ترشح هورمون رشد می شود و سیستم بدنی را به افزایش دادن حجم ماهیچه ها تحریک می کند.
آرژنين عنصری است كه تركيبات مهم بدن از آن شكل مي گيرند، از جمله اگماتين و نیتریک اکسید (NO). اين موارد برای حفظ اندام، ايجاد ظرفيت عملياتی و حفظ عملكرد جنسی مهم هستند. همچنین آرژنين این امكان مي دهد که مقدار كافی خون، اكسيژن و غذا به بافت عضلانی برسد و رشد عضله را تسهيل كرده و چربي بدن و عضلات را کاهش می دهد.
آرژنین آمینو اسیدی می‌باشد که بدن به صورت طبیعی قادر به ساخت آن نمی‌باشد و از این جهت باید از طریق منابع غذائی که سرشار از این آمینو اسید هستند آرژنین خود را تامین کنید.آرژنین در مقادیر بالا در آجیل‌ها و دانه‌ها نظیر بادام زمینی‌ و بادام یافت میشود

چگونگی عملکرد آرژنین در بدن :
آرژنين به هورمون گازی نیتریک اکسید  تبديل مي شود. نیتریک اکسید  توليد نوكلئوتيد سايكليك را تحريك مي كند. در بافت عضلاني نوكلوتيد سايكليك در گردش خون و اكسيژن ، اسيد آمينه ، كراتين و توزيع عناصر انرژی دخالت كرده و در توليد قدرت و آنابوليزم پروتئين نقش بسیار  دارد. بنابراين، اين موارد منجر به افزايش قدرت و رشد عضلانی مي شود. از سوی ديگر، در سلول چربی، نوكلئوتيد سايكليك فرآيند ليپوز و ترموژن را افزايش می دهد يعنی جداسازی سلولهای چربی اضافی كه انرژی حرارتی آزاد می كند.
در اين واكنش، آرژنين به پلی آمين تبديل ميشود كه برای سنتز پروتئين حياتی است. پلی آمين نه تنها به كمك پروتئين بافت عضلانی می آید بلکه سلولهای جديد عضلانی نیز می سازند! بنابراين آرژنين به شكل غير مستقيم موجب رشد دائم عضلانی می شود. در اين واكنش، آرژنين به اگماتين تبديل می شود كه يك آمين است و دارای خصوصيات مشابه مواد ترموژنيك از جمله يوهيم باین است. اگماتين ميزان نوكلئوتيد سايكليك را افزايش می دهد و همانطور كه در نكته اول ذكر شد موجب رشد عضله و كاهش چربی می شود. در ضمن، آرژنين به شكل كراتين مبدل می شود كه در نكات فوق ذكر نشد چون منابع كراتين زياد است. آرژنين كاملاً به دی اكسيد كربن و آب تبديل ميشود. اين واكنش توسط يك متابوليت غير مستقيم آرژنين يعني آلفاكتوگلوتارات (AKG) منع می شود و اين ماده در تزويج با آرژنين AAKG را ايجاد می كند كه حالت فعال شده اين آمينواسيد را تكثير می نمايد.

برخی از اثرات و خواص آرژنین در بدن انسان:
تحریک ترشح و آزادسازی( ریلیز ) هورمون رشد HGH از غده هیپوفیز
دخالت در سنتز و ساخت نیتریک اکسید (باعث گشادی عروق و اکسیژن رسانی به بافت ها)
گسترش و بهبود سیستم ایمنی بدن
کاهش زمان ترمیم زخم و جراحات
مهم ترین و قوی ترین آمینو اسید مردانه
افزایش توده و حجم عضلانی
باعث بهبود بافت ماهیچه ها پس از تمرینات ورزشی
افزایش قدرت جنسی
پاکسازی رادیکالهای آزاد از خون
   

عوارض دارویی :
مصرف خیلی زیاد قرص ال آرژنین می‌تواند منجر به اسهال، ضعف و سستی و حالت تهوع شود. همچنین افرادی که ناراحتی قلبی و یا سابقه مشکلات روحی و روانی دارند باید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.
بارداری وشیردهی:
هنگام مصرف این فراورده با پزشک متخصص مشورت نمائید.
زنان باردار وشیرده از مصرف این فراورده پرهیز نمایند.

احیتاط:
دور از دسترس کودکان نگهداری شودLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

سه × 4 =